Jak pozbyć się łupieżu?

Łupież to dolegliwość, która potrafi wpędzić w kompleksy zarówno mężczyznę, jak i kobietę. Szczególnie wyraźnie problem ten objawia się na włosach ciemnych, gdzie białe „płatki” są bardzo widoczne.

Jak pozbyć się łupieżu?

Łupież to przypadłość, której pozbycie się w wielu przypadkach nie jest zbyt trudne. Chyba, że jest wynikiem łuszczycy lub łojotokowego zapalenia skóry – wówczas leczenie może być trudne i długotrwałe.

W pierwszej kolejności należy określić typ łupieżu z jakim się borykamy. Najczęściej występujące typy to:

Łupież tłusty – jest wynikiem nadmiernej produkcji łoju na skórze głowy, która przyczynia się do zwiększenia populacji drożdżaków. Te z kolei doprowadzają do powstawania większej ilości odchodów, co może skutkować stanem zapalnym, a w konsekwencji łupieżem.

Łupież suchy – pojawia się u osób, których skóra głowy wykazuje się nadwrażliwością na drożdżaki (nawet na najmniejszą ich ilość). Pojawiające się Pityrospyrum Ovale (drożdzaki odpowiedzialne za występowanie łupieżu) doprowadzają do wystąpienia stanu zapalnego i łupieżu.

Szampony przeciwłupieżowe – najszybsza droga

Leczenie łupieżu zwykle odbywa się poprzez korzystanie ze środków higienicznych zawierających ketokonazol. Ten lek działa niezwykle szybko. Ogranicza populacje drożdżaków na skórze głowy i potrafi wyeliminować łupież już w kilka dni.

Niestety, nie zawsze tego typu szampony to rozwiązanie wystarczające. W wielu przypadkach niezbędna jest poważniejsza diagnoza i leczenie farmakologiczne. Lekarze zalecają stosowanie leków przeciwgrzybiczych.

Dlatego też, jeśli problem po zastosowaniu środków bez recepty nie ustępuje, należy skonsultować to z lekarzem. Łupież może być wówczas wywołany przez inne czynniki.

Warto zauważyć, że specjaliści zalecają zwrócić uwagę na wykorzystywane kosmetyki (mogą zawierać środki wywołujące podrażnienia, a w konsekwencji stan zapalny), dietę (tłuste pożywienie, wysokokaloryczne produkty, węglowodany proste) oraz brak aktywności fizycznej. Każdy z tych czynników, w mniejszym, bądź większym stopniu może przyczyniać się do występowania łupieżu.

Dodaj komentarz