Co na chrapanie?

Chrapanie to problem, który dosięga niemal 50% mężczyzn i 30% kobiet. To dolegliwość ignorowana, której konsekwencje mogą być bardzo poważne. Wszak, nieleczenie chrapania może doprowadzić nawet do bezdechu sennego. Dowiedz się co jest przyczyną tej dolegliwości i jak jej zaradzić.

Przyczyny chrapania – poznaj swój problem

Chrapanie to swojego rodzaju zjawisko akustyczne, które zwykle wywoływane jest przez niedrożności układu oddechowego. Do jego występowania przyczynia się:

Nadwaga i otyłość – ucisk szyi na układ oddechowy może doprowadzić do występowania pewnych ograniczeń w oddychaniu w pozycji leżącej.

Używki – zarówno papierosy, jak i alkohol utrudniają swobodny przepływ powietrza podczas snu. Palenie doprowadza do występowania zalegającej śliny, a picie do zwiotczenia gardła.

Urazy mechaniczne/wrodzone wady – krzywa przegroda nosowa, przerośnięty migdał i inne tego typu schorzenia.

Co na chrapanie? Poznaj sprawdzone sposoby

Wyeliminowanie problemu chrapania jest jak najbardziej możliwe. Tylko w przypadków wad i urazów mechanicznych potrzebna jest zabieg chirurgiczny. W pozostałych przypadkach chrapanie zwykle można wyeliminować stosując następujące zmiany w trybie życia:

Dieta – zbilansowana, zdrowa i pełnowartościowa. Stosować powinny ją osoby mające problem z wagą.

Zmiana pozycji snu – zdecydowanie najrzadziej kłopotliwa okazuje się pozycja boczna. Z kolei chrapanie najczęściej towarzyszy osobą śpiącym na plecach.

Zmiana komfortu snu – wygodna poduszka, materac – to absolutna konieczność, aby nasz sen był możliwie wygodny. W wielu przypadkach to właśnie brak komfortu doprowadza do chrapania.

Przygotowanie sypialni – wywietrzone, odpowiednio schłodzone (19-21 stopni) pomieszczenie może znacząco poprawić wygodę naszego snu.

Dodatkowo, leczenie chrapania można wspomagać aplikacją specjalnych preparatów (w formie sprayu lub aroezolu), które dostępne są w aptekach.

W przypadku nieustąpienia problemu przez pierwsze tygodnie należy skontaktować się ze specjalistą.

Dodaj komentarz