Oznaki depresji

Zaburzenia depresyjne to przypadłość, która w wielu przypadkach jest ignorowana i nieleczona. Niewiele osób nawet zdaje sobie sprawę, że ta choroba może nieść naprawdę poważne konsekwencje.

Depresja to dolegliwość, definiowana jako zespół objawów afektywnych utrzymujących się przez minimum kilkanaście dni (bezustannie). Jakie są jej objawy? Co przyczynia się do tego stanu? Jak leczyć depresję? Na te, i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedź w dalszej części dzisiejszej publikacji.

Oznaki depresji

Depresja w każdym z przypadków może objawiać się w zupełnie inny sposób. To jedna z tych chorób, która zawsze musi być diagnozowana indywidualnie. Medycyna klasyfikuje objawy depresji w pięciu grupach:

  • objawy somatyczne
  • objawy emocjonalne
  • objawy poznawcze
  • objawy motywacyjne
  • myśli samobójcze

W zależności od stadium dolegliwości, depresji mogą towarzyszyć objawy o różnej sile. Im dłużej znajdujemy się w tym specyficznym stanie, tym objawy nasilają się. Dlatego też, tak ważne jest to, aby od razu po rozpoznaniu podejmować leczenie. Wówczas jest zdecydowanie łatwiej dojść do optymalnej kondycji psychicznej.

Przyczyny depresji

Depresja jest chorobą, która powstaje na skutek wielu różnych czynników. Wyróżnić możemy dwa typy przyczyn:

  • somatyczne
  • psychiczne

Do przyczyn somatycznych zaliczamy między innymi: ciążę, poród, menopauzę czy urazy czaszki. Z kolei do psychicznych: utratę bliskiej osoby, utratę pracy, bankructwo i inne życiowe porażki i niepowodzenia.

Jak leczyć depresję?

Depresja jest chorobą, której leczenie jest niezwykle aprobujące. Zwykle, w zaawansowanym stanie pacjent nie jest w stanie normalnie funkcjonować.

Leczenie depresji odbywa się dwutorowo, a konkretniej – przy wykorzystaniu środków farmakologicznych oraz psychoterapii. Przebieg leczenia zależy od przyczyn, towarzyszących objawów. Za każdym razem, droga leczenia wytyczana jest w sposób indywidualny.

Warto przy tym zauważyć, że leczenie może potrwać zarówno kilka tygodni, jak i nawet kilka lat.

Dodaj komentarz